Автор:
Ален Мак
Ако искате да съхраните здравето на Вашата усмивка, трябва да помните, че изключително важно какво ядете, както и колко често се хранете. Храната влияе на зъбите и устната Ви кухина дълго, след като сте я преглътнали. Захарите (глюкоза, фруктоза, малтоза и лактоза), които се съдържат в нея, влизат в реакции с микроорганизмите и естествената микрофлора на устната Ви кухина в продължение на поне 20 минути. През този период зъбите Ви са изключително уязвими.
Краткотраен ефект от поемането на храната
Когато бактериите в устната Ви кухина взаимодействат със захарите, произвеждат киселини, които сериозно могат да разрушат емайла на зъба. Този процес се нарича деминерализация. Зъбите имат свойството да възстановяват минералната си повърхност- това е естествен процес и се нарича реминерализация. Слюнката подпомага този процес, така както и някои храни.
В момента, в който минералите се унищожават по-бързо, отколкото естествено се възстановяват, започва процесът на разрушаване на зъбите.
Ето защо ако изядете сладкиш непосредствено след вечеря няма да е толкова вредно, колкото ако го ядете на малки хапки през целия ден и по този начин постоянно излагате зъбите си на опасност от разваляне.
От другата страна има храни, които защитават зъбите, тъй като повишават слюноотделянето и неутрализират формирането на киселини.
Дъвченето на дъвки без захар също Ви помага в борбата срещу кариес. Xylitol, често срещана съставка в такива дъвки, намалява боря на бактерии в устната кухина. Също така повечето дъвки намаляват слюноотделянето.
Дълготраен ефект от поемането на храната
Устата Ви се влияе много от храната, която поемате и грижите, които полагате за нея. Ако те не са правилни, рискувате да загубите преждевременно зъби или да си причините сериозен периодонт и лош дъх. Проблемно хранене се отразява първо на здравето на устата.
Какво да ядем?
зърнени култури - ориз, овесено брашно, пълнозърнест хляб
зеленчуци - зелени и оранжеви- броколи, моркови, целина, краставици, домати
много и разнообразни плодове- горски, портокали, грозде, пъпеш, круша и мандарина; нарязани плодове в собствен сок
месо, пиле, пуйка и риба
ядки, слънчоглед и тиквени семки
негазирани напитки
несолени ястия
по-малко алкохол
Вашата диета, също като пирамида, трябва да има 2 здрави стълба- поне 2½ купи със зеленчуци всеки ден; поне 3 чаши мляко, богато на калций; кисело мляко, сирене и кашкавал; храни, богати на протеини, яйца и ядки. Яжте умерено мазнини и сладки храни.
За да предотвратите проблеми със зъбите ще Ви помогнат и слединте съвети:
1. Ограничете храненията между основните яденета, за да намалите времето, през което нивото на киселини е опасно високо за здравето на Вашите зъби.
Ако все пак не можете да устоите на изкушението, помнете, че:
Най-добрия избор — сирене, кашкавал, месо, ядки или мляко. Тези храни осигуряват калций и фосфор за реминерализация на емайла и ограничават действието на киселините.
Среден избор — твърди плодове като ябълки и праскови и зеленчуци. Макар и в твърдите плодове да има захари, те имат голямо съдържание на вода, която потиска действието на захарите. Също така те стимулират слюноотделянето. В зеленчуците не се съдържат достатъчно карбохидрати, които да са опасни.
Най-лошият избор — сладки, шоколадови десерти, кексове, торти, сухари, хлебчета, бисквити, банани, сушени плодове, пържени картофи и други пържени храни. Тези храни изобилстват на захари, които в контакт с бактериите в устата отделят киселини. Този проблем може да е и по-голям, ако част от храната полепне по зъбите Ви.
2. Ограничете приемането на газирани напитки, в това число подсладено кафе или захар. Плодовите сокове или фрешове също съдържат високо количество захари.
Най-добрия избор — чай без захар, мляко и вода, особено флуорирана вода. В чаят също се съдържа флуор, който заздравява емайла. Водата спомага за отмиване на бактериите в устната кухина.
3. Избягвайте да смучете сладки или ментови бонбони. В тях има много голямо количество на захари.
4. Много кисели храни (като лимони) могат допълнително да спомогнат деминерализацията на емайла.
5. Мийте зъбите си поне 2 пъти дневно, през останалото време дъвчете дъвка без захар. |